Campionatul National de Slalom Paralel

Parteneri CNSPR

Feed

 

Calendar 2018

Data Locatie Organizator
12.05 Sibiu ACS PRO DRIVE
02.06 Sibiu ACS PRO DRIVE
21.07 Sibiu ACS PRO DRIVE
15.09 Sibiu  
20.10 Sibiu  

 

We have 13 guests and no members online

 

Decalata din motive obiective de pe 07.07.2018 pe 21.07.2018, cea de-a treia etapa de CNSP, organizata tot de ACS Pro Drive Sibiu (Director Sportiv Dan Grunca), a avut de data asta ca sponsor si sprijin pe Scoala de Soferi ABC Sibiu (prin Nelu Rogoz) .

Vara ploioasa a pus la incercare pe toti cei implicate in pregatirea terenului, dar in final rezultatele au fost cele asteptate.

Ajunsa la concurenta cu etapa de coasta de la Sinaia, dar si aflata la mijlocul unui sezon competitional cu multi sportive implicati si la Time Atack, CNCV2 si CNRD2, aceasta etapa a adus la start doar 18 participanti, repartizati in 4 clase.

Prin parcul de service am intalnit pe copilotul CNRD Bogdan Iancu, interesat saurmareasca evolutiile pilotilor (multi de la ACS Performance), dar si pe Luci Barna, a carui fiu s-ar putea sa participe si el, de la anul, in competitia juniorilor.

La clasa junior cu 5 piloti inscrisi la start, dupa o lupta deosebit de spectaculoase, in care juniorul de doar 13 ani Alex Cazacu pierde finala mica la nici 2 zecimi de secunda (02:08,449 la 2:08,609) in fata lui Mihnea Hanea (junior de 17 ani, venit, cu licenta One Event, in scop de pregatire pentru a participa la etapa CNRD pe macadam de la Iasi).

Surpriza a oferit-o in finala mare Mario Calugarita, cand face greseala decisiva si “fura startul” (pentru a doua oara in ultimul an), si (penalizat cu 10 secunde) pierde locul intai pe podium in fata lui Paul Popa , loc pe care il detinea pana atunci, cu un avans de peste 2,5 secunde.

Clasamentul final la clasa este:

- Locul   I ………. Paul Popa

- Locul  II ………. Mario Calugarita

- Locul III ………. Mihnea Hanea

Clasa 2 seniori (masini cu motoare pana la 1600 cmc) lupta (intre Danut Budai, Ford Ka, Costi Tudose, cu o masina Honda Civic deosebit de competitiva si sibianul Bogdan Rogoz pe Renaul Clio de 1,4l, cu o serie de probleme la cutia de viteze) a fost decisiva atat la clasa cat si pentru clasamentul Open. De fiecare data Danut Budai (pilot de top la clasa 9 si Cupa Suzuki) a stiut sa-si pastreze avansul minimul necesar pentru a nu putea fi depasit.

Clasamentul final la clasa 2 este:

- Locul   I …………… Danut Budai …………… si locul I la Open (Clasament general)

- Locul  II ………….. Costi Tudose …………… si locul II la Open

- Locul III ………….. Bogdan Rogoz ………… si locul III la Open

La clasa 3 (motoare pana la 2000 cmc) Paul Silaghi castiga si de data asta, cu oaresce emotii, podiumul clasei.

Clasamentul final la clasa 3 este:

- Locul   I ……. Paul Silaghi …………………… si locul 8 la Open

- Locul  II ……. Eugen Grigorescu ………… si locul 6 la Open

- Locul III ……. Bogdan (Bobo) Rusu ……. si locul 17 la Open

Clasa 4, cu doar 3 piloti la start, ne-a oferit o alta surpriza.

Ciprian Luca, pe Renault Clio de 2000 cmc, (cu nelipsita sotie Florentina in drepata) reuseste sa-l devanseze pe Romeo Medan,pe Audi Quatro de peste 2000 cmc,

Clasamentul avand urmatoarea configuratie:

- Locul   I …… Ciprian Luca …………………. si locul 4 la Open

- Locul  II …… Romeo Medan …………….. si locul 5 la Open

- Locul III ….. Gabriel T. Gaina ……………. si locul 16 la Open

Clasamentul Open are aceiasi configuratie ca si cel al clasei 2.

Nota: Pe facebook s-a asigurat transmisia live a evenimentului.

 

Organizatorul