Campionatul National de Slalom Paralel

Parteneri CNSPR

Feed

 

Calendar 2018

Data Locatie Organizator
12.05 Sibiu ACS PRO DRIVE
02.06 Sibiu ACS PRO DRIVE
21.07 Sibiu ACS PRO DRIVE
22.09 Sibiu ACS PRO DRIVE
20.10 Sibiu  

 

We have 40 guests and no members online

Rezultate cu multe surprize la aceasta etapa

Etapa a IV a CNSP s-a desfasurat pe data de 22.09.2018 tot sub organizarea ACS Pro Drive Sibiu si a avut ca sponsor Scoala de Soferi ABC. 

Vremea deosebit de frumoasa a contribuit si ea la reusita etapei.

De pe lista de start initiala, cu 20 de concureti inscrisi, s-au prezentat pana la urma 17, inscrisi la 4 clase.

Cu licente One Event am regasit pe lista de inscriere pe pilotul CNR Cosmin Salisteanu (la final locul 4 la clasa si 13 in Clasamentul Open al etapei) si doi debutanti la Slalom de varste diametral opuse: Domnisoara Anne-Marie Ghibernea si veteranul Mihai Alexandrescu, care s-au declarat deosebit de incantati de participare.

La clasa junior dupa runda I, cu ordinea Mario Calugarita, Sebastian Ciuntu, Paul Popa si Alex Cazacu (cu probleme la electronica motorului) nu se prevestea rasturnarea de situatie din runda II.

Astfel Mario Cristian Calugarita, datorita problemelor la pompa de alimentare, face in finala cu Sebi Ciuntu un timp cu 4 secunde mai mare decat in semifinala, astfel ca pierde locul I, iar in finala mica tanarul Alex Cazacu, in infruntarea cu Paul Popa, dupa o evolutie fulminanta in prima jumatate a mansei, abandoneaza (rasturnare), astfel ca in final rezulta urmatorul podium:

- Locul   I – Sebastian Ciuntu …………………. locul 9 la Open

- Locul  II – Mario Cristian Calugarita …..…. locul 8 la Open

- Locul III – Paul Popa …………………………… locul 11 la Open

Tinerii pilotii de la clasa 2 seniori au fost si cei care au facut jocurile in Clasamentul Open. Daca dupa runda I Danut Budai ocupa confortabil locul I la Open, in finala la clasa cu Bogdan Rogoz se infige intr-un mal si pierde locul I la clasa (cu efecte minime insa pentru clasamentul final anual la Clasa si Open). Clasamentul final este:

- Locul   I – Bogdan Rogoz ………………………………. Locul  II  la Open

- Locul  II - Danut Budai ………………………………….. Locul  I  la Open

- Locul III - Costi Tudose ……………….…….…………. Locul III la Open

La clasa 3, cu doar 3 piloti inscrisi, Paul Silaghi nu are adversari la primul loc.

In Clasamentul final se ocupa doar primele doua locuri pe podium:

- Locul   I – Paul Silaghi ……………… si locul 5 la Open

- Locul  II – George Marinescu ….… si locul 10 la Open

La clasa 4 primul loc este ocupat de noul venit la aceasta clasa, Ioan Rogoz, urmat de Ciprian Luca si doar pe locul 3 actualul ocupant al locului I al clasamentului anual, Romeo Medan.

Podiumul are urmatoarea alcatuire:

- Locul   I – Ioan Rogoz ………………….. si locul 4 la Open

- Locul  II – Ciprian Luca ………………… si locul 6 la Open

- Locul III – Romeo Medan ……….……. si locul 7 la Open