Campionatul National de Slalom Paralel

Parteneri CNSPR

Feed

 

Calendar 2022

Data Locatie Organizator
14.05 Sibiu  
04.06 Bucuresti  
02.07 Sura Mare

 

23.07 Sura Mare

 

20.08 Sibiu  
24.09 Bucuresti  

 

We have 12 guests and no members online

Singurul pilot senior care a reusit sa devanseze pilotii juniori a fost Robert Uturas

Ultima etapa de Campionat, in ciuda previziunilor meteorologice persimiste,  a avut parte de o vreme deosebita, cu cer frumos, temperaturi placate si vant suficient pentru a ajutat ca praful sa nu deranjeze in mod deosebit.

Etapa organizata de ACS Pro Drive Sibiu (Director Organizatoric Dan Niristeanu, impreuna cu Dan Grunca si Sorin Tirnoveanu), ASISTENTA medicala profesionala SAN MED si asistenta tehnica ADI SERVICE (promt si eficient pe toata perioada campionatului) a avut un numar record absolut de 40 piloti inscrisi la start (pe pista din Groapa de la SIBIU), cu doar 3 mai putin decat recordul de inscrisi pe pista de la Sura Mare. Mobilizarea exemplara efectuata de organizator, corpul de arbitri si sportivii participantia, a facut posibila respectarea programul de desfasurare (chiar si la acest numar record de inscrisi si programul diurn mult redus).

Chiar daca debutul juniorilor (alaturi de seniorul UTURAS) a fost unul deosebit de furtunos, David Marcu a abordat mai pragmatic aceasta etapa (aflat deja in posesia titlului de Campion la clasa junior, si avand nevoie  doar de locul 12 ca sa intre si in posesia titlului anual la Open), asa ca a preferat locul 4 la Open si la clasa, neriscand un posibil abandon.

In locul lui David a intrat Stefan Udrea in lupta pentru podium la etapa. Remarcam ca notabile performantele sportive a lui Robert si Stefan, sub indrumarea lui Vali si Raul.

 Clasament Open:

- Locul   I ………..….. Robert Uturas …..…. si locul 2 in Casamentul Open anual

- Locul  II …………….Andrei Duna …………. si locul 4 in Clasamentul Open anual

- Locul III ……….….. Bogdan Duma ………. si locul 5 in Clasamentul Open anual.                                                                         

Clasament clasa 1:

- Locul   I ……………. Bogdan Rogoz ……….OE

- Locul  II ……………. Alexandru Brescan ……………. si locul I in Clasamentul anual la clasa

- Locul III ……………. Patricia Sirbu-Marculet …..… si locul II in Clasamentul anual la clasa 1     

Patricia este prima fata care reuseste ocuparea unui loc pe podiumul anual al unei clasei de junior sau seniori

Clasament clasa 2:

- Locul   I ….……..…. Robert Uturas ………….………. si locul I in Clasamentul anual la clasa

- Locul  II ……….…… Mihai Pelnmus

- Locul III ……………. Artur Luca

Clasament clasa 3

- Locul   I ……………. Eugen Grigorescu ……………… si locul I in Clasamentul anual la clasa

- Locul  II ……………. Mihai Damian

Eugen Grigrescu a sarbatorit cu aceasta ocazie si retragerea sa din activitata sportiva de pilot la slalom paralel

In clasamentul Femina locul I este castigat de Alexandra Teslovan, iar locul II de catre Patricia Sirbu-Marculet, acest loc din urma, (urmare al abandonului Anamariei Gustoi) asigurandu-i Patriciei locul I pe podiumul anual al clasei Femina, iar Alexandra Teslovan locul III pe acelasi podium.

Socotim imbucuratoare prestatia majoritatii juniorilor participanti in campionat, pentru altii insa, veniti din alta ramura, care nu reusesc sa finalizeze mai mult de doua manse in fiecare din ultimele trei etape consecutive de campionat la care au participat (insotite de iesiri in decor), se impune mai mult ca necesara, absolvirea unei scoli de pilotaj.

Copyright © 2014-2022 www.slalomparalel.rallymax.ro

Toate drepturile rezervate.