Campionatul National de Slalom Paralel

Parteneri CNSPR

Feed

 

Calendar 2018

Data Locatie Organizator
12.05 Sibiu ACS PRO DRIVE
02.06 Sibiu ACS PRO DRIVE
21.07 Sibiu ACS PRO DRIVE
22.09 Sibiu ACS PRO DRIVE
20.10 Sibiu  

 

We have 64 guests and no members online

Cronici 2011

Juniorul Daniel Budai nu se impaca cu rolul de “locotenent” al viitorului campion Radu David si ii smulge acestuia cea de-a doua victorie din acest sezon .
 
Tanara Irninis Miricioiu campioana pe 2011 la clasa 1 seniori inca inainte de ultima etapa.
  
Juniorul Simone Tempestini pe Citroen C2R2 MAX castiga in forta etapa la clasa de 1600 cmc seniori si isi adjudeca si titlul de campion pe 2011 la clasa.
Octavian Tirnovean ocupant al locului secund in clasamentul anual nici nu a mai fost obligat sa participe la aceasta etapa.
 
Calin Bucur castiga clasa pana la 2000 cmc si titlul de campion la clasa.
Locul secund in campionat ii revine veteranului Dan Niristeanu.
 
Raul Badiu pe Subaru STI si Rares Tomita pe Mitsubishi Evo 9, protagonistii clasei peste 2000 cmc, delecteaza publicul cu disputele lor directe.

 

 

Ultima etapa de CNSP desfasurata sub organizarea CS Pro Drive Sibiu reuseste sa aduca la start 28 de piloti licentiati si un pilot nelicentiat. In ciuda zilei lumina mai scurte sponsorul AD GARAGE insista ca desfasurarea unei manse de concurs sa fie de 4,5 km. De aceasta sarcina s-a achitat cu brio clubul organizator ( Director Organizatoric Dan Grunca si Director Sportiv Sorin Tirnovean) spre multumirea pilotilor participanti cat si a reprezentantilor FRAS prezenti la fata locului.

Vremea rece si usor cetoasa se dovedeste a fi ideala ptr.masini.Concursul debuteaza la timp conform programului initial anuntat.

La clasa juniori cu 5 piloti inscrisi la start runda I se incheie cu dominatia lui Radu David, urmat la 6,5 secunde de Danut Budai, iar Edy Rogozan il conduce cu 5 secunde pe Bogdan Rogoz. Situatia se rastoarna in runda II clasamentul avand urmatoarea configuratie:

 

- locul I - Danut Budai..................03:32,255

- locul II - Radu David...................03:33,157

- locul III - Bogdan Rogoz..............03:43,540

 

Clasa 2 (pana la 1600 cmc seniori) cu 6 piloti inscrisi la start este dominata de Simone Tempestini pe Citroen C2R2 Max, urmat de Sebastian Barbu pe Dacia Logan. Clasamentul final al etapei este:

 

- locul I - Simone Tempestini...................03:20,721

- locul II - Sebastian Barbu.......................03:36,055

- locul III - Doru Ioan Mihut......................03:44,159

 

Clasa 3 (pana la 2000 cmc seniori) este si de data aceasta cea mai numeroasa cu 11 piloti inscrisi la start. Calin Cosma conducea dupa runda I pe Calin Bucur cu 6 secunde dar lucrurile se vor inversa in runda II. Dupa abandonul lui Laurean Borda din cea de-a doua semifinala cu Calin Cosma lui Horatiu Baghiu nu-i mai ramane decat o formalitate sa castige finala mica. Clasamentul final este:

 

- locul I - Calin Bucur........................03:35,776

- locul II - Calin Cosma......................03:41,448

- locul III - Horatiu Baghiu..................04:29,564

 

La clasa 4 ( peste 2000 cmc seniori ) cu 4 piloti inscrisi la start clasamentul este:

 

- locul I – Raul Badiu...........................03:17,972

- locul II – Rares Tomita.......................03:20,857

- locul III – Ioan Rogoz..........................03:39,743

 

La finele anului la aceasta clasa nu se va oferi titlul de campion ci doar de castigator al clasei (nu s-a constituit clasa la suficiente etape)

 

La echipe puncteaza doar PRO DRIVE & Primaria Sibiu cu 67 puncte.

 

Clasamentul Open este:

 

1 747 Badiu Raul ............... 03:17,972 ....................20 puncte

2 54 Tomita Rares.............. 03:20,302 ....................17

3 727 Tempestini Simone... 03:20,721.....................15

4 714 David Radu................03:30,546.....................13

5 795 Budai Danut...............03:32,255.....................12

6 735 Bucur Calin................03:34,474.....................11

7 -66 Barbu Sebastian..........03:36,055.....................10

8 729 Rogoz Ioan.................03:37,844......................9

9 770 Cozma Calin...............03:39,187......................8

10 723 Baghiu Horatiu.........03:41,534......................7

11 728 Borda Laurean..........03:42,603......................6

12 713 Niristeanu Dan..........03:42,655......................5

13 44 Toader Cristian...........03:43,484......................4

14 719 Rogoz Bogdan..........03:43,540......................3

15 66 Mihut Ioan Doru.........03:44,159......................2

16 737 Silaghi Paul...............03:45,648......................1

17 739 Tatar Radu.................03:45,77........................0

18 792 Tirziu Lucian.............03:47,779......................0

19 721 Tudor Simion............03:48,081.......................0

20 726 Rogozan Eduard........03:49,630......................0

21 743 Nicoschi Dan.............03:50,282......................0

22 717 Belecciu Georgian.....03:51,498......................0

23 720 Bunea Florin..............03:52,918......................0

24 741 Miricioiu Irninis........03:57,192......................0

25 790 Goras Razvan............03:59,123......................0

26 755 Dirinea Daniel...........04:04,816......................0

27 725 Luca Ioana.................04:20,102......................0

28 799 Prie Cristian .............15:00,000.......................0

 

Organizatorul multumeste sponsorilor AD GARAGE-LUDCO si JIFA pentru contributia adusa la buna desfasurare a etapei.

 

Doua premii speciale au fost oferita:

-Rares Fetean pentru efortul deosebit depus de-a lungul anilor (prezent inca de la debutul campionatului in 2009 si pana azi ) prin galeriile foto realizate.

-Cipi Vanga truditor voluntar la site-urile de specialitate.

 

Nota: mentionam ca locurile si timpii mentionati sunt provizorii pana la omologarea rezultatelor de la etapa III si VI de catre FRAS.

 

 

Organizatorul.

Raul Badiu la o secunda respectiv o jumatate de secunda dupa Edwin Keleti si
Marco Tempestini in Clasamentul Open
Seria surprizelor o continua Danut Budai, Eduard Rogozan, Irninis Miricioiu,
Lucian Tirziu si Cristian Prie.
Prima zi rece din aceasta toamna a venit odata cu debutul etapei a V-a de CN de Slalom Paralel organizata pe circuitul Funpark Sibiu de catre ACS Performance in colaborare cu Bucur Rally & Tuning.

Alaturi de participantii obisnuiti la acest gen de competitie, spectatorii au avut bucuria sa-i vada, atat in parcul de service, cat si evoluand pe traseul de slalom, pe cativa dintre pilotii CNR: Marco Tempestini cu un Subaru STI N15, Edwin Keleti pe superperformantul Mitsubishi Evo 10, Sebastian Barbu (cu copilotul din CNR Raluca Magdas) pe Citroen C2R2, Bogdan Nastase si Octavian Tirnovean pe Dacia Logan. 29 de sportivi s-au aliniat la start pentru a-si arata abilitatile de pilotaj la aceasta etapa.

 Prima surpriza ne-o ofera tanarul Raul Badiu care se prezinta in parc cu un Subaru STI, model mai vechi, gratie gestului de o deosebita noblete al unui impatimit al curselor, pilotul CNR Florin Crisan.

Daca sensul de parcurgere este de aceasta data cel clasic (antiorar) si o mansa are doar 2.5 km, organizatorul ofera extra, dupa mansa de recunoastere, o mansa de antrenament cronometrat, in urma careia s-a stabilit grila de start.

 

La clasa juniori, cu 5 piloti inscrisi la start, Danut Budai care pierduse la mustata ultimele doua finale ale etapelor anterioare reuseste sa-l infranga de aceasta data pe Radu David. Timpii din finala sunt 1:48,716 la 1: 52,148. Chiar daca Eduard Rogozan era dupa prima mansa in urma lui Bogdan Rogoz, el reuseste sa-l infranga in finala mica pe Bogdan, clasamentul final rezultat fiind:

 

- locul I Danut Budai

- locul II Radu David

- locul III Eduard Rogozan

 

La clasa 1 de 1400cmc seniori, batalia declansata in etapa trecuta si care s-a finalizat cu rasturnarea masinii tinerei Irninis Miricioiu a continuat si in etapa aceasta. Astazi, ea a avut castig de cauza, producand surpriza etapei, invingandu-i pe Florin Bunea si pe Razvan Fogoros, dupa ce Laurean Borda a abandonat. Clasamentul arata astfel:

 

- locul I Irninis Miricioiu

- locul II Fogoros Razvan

- locul III Bunea Florin

 

La clasa 1600 cmc lupta se duce intre Simone Tempestini si Sebastian Barbu pe Citroen C2R2 si Bogdan Nastase si Octavian Tirnovean pe Dacii Logan, care se claseaza in aceasta ordine atat dupa runda I cat si la final:

 

- locul I Simone Tempestini 1:43,048

- locul II Sebastian Barbu 1:47,678

- locul III Bogdan Nastase 1:55,302

 

Clasa pana la 2000 cmc, cea mai numeroasa, cu 9 piloti inscrisi la start avea sa ofera si ea doua surprize la finele rundei I: tanarul proaspat licentiat Lucian Tirziu ocupa locul II si Cristian Prie ocupant al locului III.

In prima semifinala Cristi Prie castiga cu 1:52,470 in fata lui Lucian Tirziu (1:53,240), iar Calin Bucur castiga cu 1:51,547 la 1:53,102 in fata lui Dan Niristeanu.

Finala mica o castiga Dan Niristeanu cu 1:52,382 in fata lui Lucian Tirziu (1:52,814).

Surpriza finalei mari: Cristi Prie face o mansa de exceptie si il infrange cu 1:50,211 la 1:50,286 pe Calin Bucur, ambii inregistrand cu aceasta ocazie timpii lor cei mai buni (locurile 9 si 10 in Clasamentul Open)

Clasamentul final rezultat este:

 

- locul I Cristian Prie

- locul II Calin Bucur

- locul III Dan Niristeanu

 

Clasa 4 (peste 2000 cmc) avea sa ofere spectacolul cel mai interesant cu Edwin Keleti si Marco Tempestini impartindu-si victoriile astfel: unul la Open, celalalt la clasa.

Surpriza: au fost urmati indeaproape de Raul Badiu care isi permite sã-l infranga la timp in mansele I, II si III pe Edwin. Clasamentul final este:

 

- locul I Marco Tempestini 1:38,216 timp din finala mare

- locul II Edwin Keleti 2:14,023 probleme tehnice

- locul III Raul Badiu 1:38,707 timp finala mica

 

Clasament pe echipe:

- locul I - ACS Performance Funpark

Radu David -40.5 pct; Simone Tempestini-33 pct; Calin Bucur-24 pct.

- locul II – Pro Drive & Primaria Sibiu

Danut Budai -46,5 pct; Dan Niristeanu -20 pct; Octavian Tirnovean -15 pct.

 

Clasament Open:

- locul I Edwin Keleti

- locul II Marco Tempestini

- locul III Raul Badiu

- locul IV Simone Tempestini

- locul V Sebastian Barbu

- locul VI Danut Budai

 

Impresii dupa etapa:

Raul Badiu: Ma bucura mult rezultatul obtinut, mai ales ca eram la prima „incercare” pe aceasta masina. Multumesc mult lui Florin Crisan si Turbotechnics.

Cristi Prie: dupa experienta „nefericita” din mansa de antrenament cronometrat (rasturnare spectaculoasa cu pagube minime) rezultatele ulterioare m-au adus in culmea fericirii !!

 

Nota: au fost premiati suplimentar:

Lucian Tirziu pentru rezultatul deosebit obtinut la prima lui etapa ca pilot licentiat.

Cristi Prie pentru revenirea spectaculoasa dupa incidentul suferit.

Participare internationala la aceasta etapa.

Tanarul Raul Badiu hotarat sa ne arate ce mai poate inca un batran Audi Quattro.

Lupte indarjite la clase.

 

Organizata de catre CS Performance impreuna cu Funpark Sibiu si sustinuta financiar de catre Napoca Rally Academy, cea de-a IV-a etapa de CNSP s-a desfasurat sambata 17.09.2011.

Chiar daca la start au fost inscrisi doar 23 de piloti spectatorii au putut sa vada evolund pe pista pe langa obisnuitii participanti la acest campionat si pe binecunoscutul pilot CNR Edwin Keleti pe un superb Mitsubishi Evo X, pe tanara bulgara Ekaterina Stratieva concurand pe un Citroen C2R2Max sau din tanara generatie de piloti participanti la CNR si CNVC pe Simone Tempestini, Octavian Tirnovean si Raul Badiu.

La clasa juniori, cu 5 tineri piloti cu varsta cuprinsa intre 15 si 18 ani, lupta pentru locul I pe podium s-a dat intre Radu David si Danut Budai.Danut pierde finala, la mai putin de o jumatate de secunda, in fata lui Radu.

Bogdan Rogoz nu lasa de data aceasta nici o sansa la locul III lui Edy Rogozan sau Ioana Luca, clasamentul avand urmatoarea configuratie:

- locul I Radu David

- locul II Danut Budai

- locul III Bogdan Rogoz

La clasa 1400 cmc seniori tanara Irninis Miricioiu se arata dispusa sa atace pentru ocuparea locului I pe podium pe Laurean Borda, dar prinde o groapa pe traseu si face in mansa a IV-a un tonou de toata frumusetea, oprindu-se pe plafon.Clasamentul este urmatorul:

- locul I Laurean Borda

- locul II Irninis Miricioiu

- locul III Florin Bunea

 

La clasa 1600 cmc seniori, cu doua Citroen-uri C2R2Max conduse de catre Simone Tempestini si Ekaterina Stratieva, Octavian Tirnovean pe Dacia Logan ocupa dupa runda I locul II la 7 zecimi de secunda inaintea Ekaterinei Stratieva.

Runda a II-a, dupa o lupta de toata frumusetea, hotareste urmatoarea configuratie a clasamentului:

- locul I Simone Tempestini

- locul II Ekaterina Stratieva

- locul III Octavian Tirnovean

 

Clasa 2000 cmc seniori cu 8 piloti inscrisi la start are dupa runda II-a urmatoarea ordine:

- locul I Calin Bucur

- locul II Dan Niristeanu

- locul III Radu Tatar

 

Edwin Keleti si Raul Badiu ofera si ei un spectacol de toata frumusetea la clasa peste 2000 cmc.

Clasamentul Open are pe locul I pe Edwin Keleti pe Mitsubishi Evo X, urmat de juniorul Simone Tempestini pe Citroen C2R2Max, Raul Badiu ocupand ultima treapta a podiumului.

Clasament pe echipe:

- locul I Funpark Performance (Radu David/48pct;Simone Tempestini/37pct;Calin Bucur/29pct;

- locul II Pro Drive&Primaria Sibiu (Danut Budai/42pct;Octavian Tirnovean/25pct;Dan Niristeanu/25pct;

 

Clasament Open:

1. 99 Edwin Keleti................03;14,214..........20

2. 727 Simone Tempestin.......03;19,391..........17

3. 747 Raul Badiu...................03;23,052..........15

4. 82 Ekaterina Stratieva.......03,30,845..........13

5 714 Radu David..................03;32,244..........12

6. 795 Danut Budai.................03;32,524..........11

7. 423 Octavian Tirnivean.......03;36,184.........10

8. 735 Calin Bucur...................03;36,949...........9

9. 713 Dan Niristeanu.............03;39,178...........8

10 739 Radu Tatar....................03;40,859..........7

11.755 Daniel Dirinea..............03;47,757..........6

12.721 Simion Tudor................03;48,685.........5

13.719 Bogdan Rogoz..............03;49,678..........4

14.-737 Laurean Borda..............03;50,234.........3

15.737 Paul Silaghi...................03;51,664.........2

16.-714 Irninis Miricioiu............03.52,566.........1

17. 717 Geo Belecciu.................03;54,764

18. 720 Florin Bunea..................03;54,782

19. 743 Dan Nicoschi.................03;55,562

20. 726 Eduard Rogozan............03;59,413

21. 725 Ioana Luca.....................04;11,389

22. 777 Eduard Gavril................abandon

23.-735 Marian Goras................abandon

BULETIN NR. 1 / 16.07.2011

 

Art.8.2 din Regulamentul particular al etapei a III-a a Campionatului Naţional de Slalom Paralel 2011 se modifică după cum urmează:

„8.2 Pentru concurenţii amatori care concurează pe maşini cu sau fără roll-bar este obligatorie încheierea unei asigurări individuale. În cazul lipsei acesteia, concurentului nu îi va fi permisă înscrierea în competiţie.”

Art.10.1.3 din Regulamentul particular al etapei a III-a a Campionatului Naţional de Slalom Paralel 2011 se modifică după cum urmează:

„10.1.3 Documentele necesare la verificările administrative:

- cererea de înscriere;

- licenţă FRAS (CNSPR sau CNR) valabilă pentru anul în curs;

- permisul de conducere al pilotului;

- certificatul de înmatriculare al automobilului (pentru autovehiculele înmatriculate);

- acordul notarial semnat de părinţi sau tutori legali in cazul juniorilor.”

 

Buletinul complet poate fi descarcat aici

Atentionam pe aceasta cale pe toti doritorii de a participa la prima etapa de CNSPR din 30.04.2011 ca orice intrare/antrenament cu masina pe pista, de acum incolo, obliga organizatorii etapei sa refuze inscrierea celor in cauza la etapa din 30.04.2011.
Orice alte informatii ulterioare le puteti obtine de la :
Sebastian Barbu.......tel.0723/376177