16.09 Sura Mare
07.10 Sura Mare

We have 3 guests and no members online

A fost programata de la inceputul anului si organizata de Ciprian Presura.
Lipsa unei publicitati adecvate cat si perioada stabilita (la o saptamana dupa  Raliul Barsei, care a fost  reprogramat, si final de perioada de concediu) au facut ca numarul de concurenti cat si spectatori sa fie mai mic decat de obicei.
La capitolul pista putem insa spune ca vechile noastre cunostinte Milu Costel si Nicu Capra s-au intrecut pe ei insusi si au pregatit-o cum nu a fost niciodata. Trebuie sa mentionam insa ca aceasta nu ar fi fost posibil fara contributia deosebita adusa de Octavian Popa.
Vremea caniculara din ultima perioda s-a mentinut si in aceasta zi.
In dimineata cursei am constatat cu bucurie ca la start avem prezente o serie de “personalitati”de prim rang din CNR:
-Valentin Porcisteanu cu un Citroen
-Alina Carmina Bunica pe aceiasi masina,la care mai putem adauga pe
-Rares Tomita cu Citroen Saxo.
La capitolul “au lipsit”trecem pe sibienii Jean Tatu, Ciprian Savu si Dan Grunca aflati in concediu.
Pe teren a fost prezent si pilotul de CNR Daniel Ungur dar ca sustinator si antrenor al juniorului Garbacea Lucian care a reusit sa ocupe la final locul III dupa deja consacratii Florin Tincescu si Octavian Tirnovan.

La clasa juniori au fost prezenti la start 6 concurenti.In semifinale s-au calificat perechile Octavian Tirnovean cu Radu David si Florin Tincescu cu Girbacea Lucian.
In final a rezultat urmatorul clasament:

-locul   I    Florin Tincescu
-locul  II    Octavian Tirnovean
-locul III   Lucian Girbacea

La clasa de 1400cmc a fost inscris un singur concurent si nu s-a putut constitui.
Clasa de 1600cmc cu numai 4 concurenti inscrisi  a trezit interesul prin prisma timpilor efectuati iar semifinalele au avut urmatoarea alcatuire:Valentin Porcisteanu cu Erich Wermwscher si Rares Tomita cu Alina Bunica.Rezultatul acestora a fost:

-locul   I    Valentin Porcisteanu
-locul  II    Rares Tomita
-locul III    Alina Bunica

Mentionam ca Alina Bunica si-a sacrificat prima manse de concurs doar pentru a putea efectua un antrenament cu dictare alaturi de copilotul ei Bogdan Iancu (regulamentul nu permite efectuarea manselor de concurs cronometrat cu a doua persoana in masina)

La clasa pana la 2000cmc la care s-au inscris de data aceasta doar 5 concurenti, remarcam prezenta la start a lui Lorand Jozsa (campionul la clasa 2000cmc la Rallycross in 2006 si actual ocupant al locului II la debutanti in CNVC).
Semifinalele au fost:Lorand Jozsa cu Horatiu Baghiu si Mihai Plesa cu Dan Niristeanu. In final a rezultat urmatorul clasament:

-locul   I    Lorand Jozsa
-locul  II   Dan Niristeanu
-locul III   Horatiu Baghiu

Clasa peste 2000cmc si cu 2 punti motoare nu s-a putut constitui intrucat s-au inscrisi la start doar doi concurenti: Octavian Popa si Cristian Toader.Acestia au participat doar in cadrul clasamentului neoficial Open (cea mai buna manse dintre toate cele efectuate de fiecare concurent) .
Remarcam cu bucurie ca recordul pistei in cadrul Campionatului de Slalom Paralel, cu  timpul de 01:50,088, este detinut de catre Valentin Porcisteanu pe Citroen Saxo