19.08 Sura Mare
16.09 Sura Mare
07.10 Sura Mare

We have 4 guests and no members online

Locurile I si II de la Open disputate intre pilotul campion absolut, seniorul Mihai Plesa si pilotul junior de 16 ani Leontin Iocsak (la a doua prezenta in acest campionat).

Puternic disputat a fost si locul III la Open intre pilotul senior Paul Silaghi si pilotii juniori Constantin Tudose si David Tarta.

Asteptata cu nerabare indeosebi de pilotii juniori, prima etapa a Campionatului National de Slalom Paralel a debutat sambata 30.07.2016 sub organizarea ACS Pro Drive Sibiu.

Campionul national absolut de raliuri pe 2011, binecunoscutul pilot Vali Porcisteanu, a adus la start doi piloti juniori si unul senior. Din totalul de trei piloti inscrisi, doi au ocupat si locuri pe podium. In dimineata cursei in parcul de service au fost prezenti pe post de spectatori si alte personaje binecunoscute din lumea curselor auto. Copilotul sibian Bogdan Iancu a fost chestionat cu interes de cei prezenti despre programul din calendarul international de raliuri pe care acesta urmeaza sa-l sustina impreuna cu pilotul sau Alex Filip. Danut Budai (a carui masina din pacate nu a putut fi finalzata in tip util) a fost prezent indeosebi cu sfaturi pentru tanara generatie de piloti, el fiind un exemplu demn de urmat atat ca pilot cat si ca viitor inginer auto.  Lucian Barna a fost prezent alaturi de baiatul sau care va deveni un adevarat fan avizat in automobilismul sportive. Traditia si pasiunea pentru automobilismul sportiv nu a putut fi mai bine dovedit decat de prezenta a trei generatii de piloti din cadrul aceleiasi famili. Binecunoscutul pilot (al anilor 1965-1980) si antrenor de karting Nicolae Tatu a concurat in cadrul clasei 1600 seniori. Pilotul CNRD Jean Tatu (fiul lui Nicolae Tatu) a pus umarul la organizarea etapei si si-a sustint in concurs familia pentru ca si Jean Nicolae Tatu alias Jean Tatu junior (fiul lui Jean si nepotul lui Nicolae Tatu) a participat la clasa 1600 cmc seniori. Fiind si un debut de an competitional la slalom paralel, reviziile tehnice au durat ceva mai mult, dar s-au bucurat si de prezenta tehnicianului FRAS Traian Pavel care a oferit pentru fiecare cate un sfat bun. La inscriere clasa cea mai numeroasa a fost cea a juniorilor cu 6 piloti, in totalitate fiind inregistrati 14 piloti din care 1 nelicentiat. Mansele au aratat de la inceput ca juniorii nu sunt dispusi deloc sa cedeze in fata seniorilor la Open. Juniorul de 16 ani Leontin Iocsak l-a supus de la inceput unei presiuni puternice pe campionul absolut al anului tecut Mihai Plesa care a trebuit sa apeleze la intreaga sa experienta pentru a se putea desprinde la finalul celor patru manse de concurs cu 4 secunde (11:45,974 la 11:49,952). Si pilotul senior Paul Silaghi a fost presat puternic de juniorii  Constantin Tudose (debutant, “elev” al lui Vali Porcisteanu) si David Tarta de doar 13 ani, la final Paul desprinzandu-se de Tudose cu doar 3 secunde (12:12,569 la 12:15,751) si cu 4 secunde de David Tarta (12:16,842). Si lupta in cadrul clasei junior a fost deosebit de palpitanta, dupa prima runda primele trei locuri fiind ocupate in ordine de pilotii Leontin Iocsak, David Tarta si Constantin Tudose (prima prezenta la o etapa de CNSP). In semifinala David il infrange cu sub o secunda pe Costi si reuseste si victoria in finala mare in care Leontin Iocsak ramane suspendat pe un mal de pamant. Clasa 2 seniori a fost dominata de Jean Tatu junior care a avut totusi ceva probleme cu masina sa Dacia Logan de Cupa. Acesta este urmat pe podium de catre de un alt debutant la slalom, pilotul Cristi Sugar si de catre veteranul Nicolae Tatu. In runda intai de concurs a fost o adevarata placere sa urmaresti disputa perechii Nicolae Tatu (77 ani) si Natalia Iocsak (fata pilot de doar 13 ani). La clasa 3 castiga detasat seniorul Mihai Plesa 11:45,973 iar Paul Silaghi in fata lui Catalin Preda 12:12,569 la 12:35,589. Tot la aceasta clasa pilotul Bogdan Gligor are un parcurs reusit pana in momentul in care, in mansa 3 de concurs, la masina i se rupe planetara. Ca nelicentiat a fost inregistrat pilotul Cristian Ioan Cojocariu, care a avut un parcurs bun, dovedind un real talent.